Proiecte

Școala Gimnazială Nr.1 Sântandrei este extrem de implicată  în orice tip de acțiune comunitară și, totodată, organizează periodic evenimente sub formă de serbări, târguri tematice, evenimente culturale pentru întreaga comunitate în care ființează. În acest sens se caută colaborări cu diferite instituții, organizații prin încheierea de acorduri de parteneriat prin care facilităm elevilor și, totodată, comunității accesul la cultură, la informație, la oportunități extraordinare care pun în lumină favorabilă activitatea acestei școli și a acestei comunități.

Noaptea Muzeelor 2020

Noaptea Muzeelor 2020 – proiect în parteneriat cu Rețeaua Națională a Muzeelor din România, în parteneriat cu Muzeul orașului Oradea – Complex Cultural (vizită la muzeu, realizarea unui videoclip pentru Noaptea Muzeelor 2020) Școala Gimnazială Nr.1 Sântandrei a...

Alte proiecte

PROIECTUL DIGITALIADA

Începând cu anul școlar 2019 – 2020, 10 noi școli din mediul rural se alătură Digitaliada.

Proiectul-pilot s-a desfășurat în anul școlar 2016 – 2017 în 10 Școli gimnaziale din mediul rural, moment în care Școala Gimnazială Nr.1 Sântandrei a intrat în Proiectul Digitaliada. Încă 20 de școli s-au alăturat Digitaliada în anul școlar 2017 – 2018, iar de la începutul anului școlar 2018 – 2019, alte 10 școli gimnaziale din mediul rural au fost selectate să facă parte din proiectul Fundației Orange, astfel că, în acest an, 50 de școli gimnaziale din mediul rural implementează la clasă predarea și evaluarea digitală.

Școlile alese prin concurs sunt sprijinite să adopte metode digitale în predarea Matematicii și a TIC-ului și sunt dotate cu un laborator digital (tablete, laptop-uri, videoproiectoare), un set de aplicații și jocuri educative încărcate pe tablete, iar profesorii beneficiază de sesiuni de formare, proiecte didactice, ghiduri de predare și suport tehnic pentru a utiliza resursele digitale la clasă.

PROIECTE EDUCATIVE:

• De la joc la educație financiară
  • Stop! Viața are prioritate!
  • Împreună pentru natură
  • De vorbă cu scriitorii
  • Târgul recoltei
  • Alimentația sănătoasă și activitatea fizică în rândul preșcolarilor și elevilor din clasele 0-IV (D.S.P.)
  • Natura fără frontiere

PROIECT NAȚIONAL C.P.E.C.A, PRIN M.A.I

• Cum să creștem sănătoși, necenzurat, abc-ul emoțiilor

PROIECTE INTERNAȚIONALE:

• Campania de 19 zile de prevenire a abuzurilor și violentelor asupra copiilor și tinerilor(F.I.I.C.E ROMÂNIA)
  • Noaptea Muzeelor 2020 (R.N.M.R)
  • Global Education Week Romania 2020
  • Nașterea domnului, dar de crăciun
  • WORLD LARGEST LESSON (U.N.I.C.E.F)

PROIECT NAȚIONAL

• Călătoria mea interculturală